از آموزشگاه عالی پرستاری آبادان تا دانشگاه بین المللی علوم پزشکی

مدیر سایت ۱۳۹۵-۰۴-۱۵ ۰
از آموزشگاه عالی پرستاری آبادان تا دانشگاه بین المللی علوم پزشکی

تاریخچه:
آبادان از دیرباز علاوه بر اقتصاد و تجارت ،مهد فرهنگ و تمدن جنوب کشور بوده است و مردم این شهر همواره در جهت گسترش و ارتقاء شهرشان به ویژه در بعد دانشگاهی تلاش نموده اند .

در گروه پزشکی علاوه بر تأسیس آموزشگاه پرستاری شرکت نفت (۱۳۲۰) مقدمات تأسیس آموزشگاه پرستاری آبادان نیز در سال ۱۳۴۸ فراهم شد که با پذیرش دانشجو از طریق کنکور سراسری در دو رشته پرستاری و مامایی در مقطع کاردانی فعالیت خود را رسماً در مهرماه ۱۳۵۳ آغاز نمود. در آن برهه از زمان این آموزشگاه توانست به عنوان یکی از مراکز علمی و آموزشی استان نیروهای ارزشمندی را تربیت کند که هم اکنون نیز در بیمارستانها و مراکز درمانی مشغول به فعالیت هستند.

در سال ۱۳۵۹ با شروع جنگ تحمیلی آموزشگاه پرستاری شرکت نفت به اهواز منتقل و فعالیت آموزشگاه پرستاری آبادان نیز بناچار متوقف شد و دانشجویان آن به دانشگاههای اصفهان و شیراز منتقل گردیدند.

بعد از جنگ تحمیلی و در راستای بازسازی با تبدیل فضای آموزشگاه به مجتمع آموزشی و با استفاده از امکانات و استعدادهای بالقوه و تلاش مسئولین ، مجوز بازگشایی با عنوان دانشکده پرستاری آبادان در پنجاهمین نشست شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی کشور مورخ ۱۷/۱۲/۱۳۷۰ صادر شد و در تاریخ ۳/۱۲/۱۳۷۱ رسماً با پذیرش ۵۵ دانشجو پرستاری در مقطع کارشناسی پیوسته (که ۲۵ نفر از آنها بورسیه سازمان تأمین اجتماعی بودند ) آغاز گردید. از سال ۱۳۷۲ دوره شبانه کارشناسی پیوسته پرستاری و از سال ۱۳۷۹ دوره روزانه کارشناسی ناپیوسته پرستاری نیز به فعالیتهای دانشکده افزوده شد.

در طی سالهای بعد از جنگ پیگیری و تلاش مسئولین در جهت اخذ مجوز رشته های مختلف پزشکی بی نتیجه ماند تا اینکه در مهر ماه سال ۱۳۸۳ در نوزدهمین جلسه هیأت امنا دانشگاه با تبدیل دانشکده پرستاری آبادان به واحد جنوبی و بین الملل دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز موافقت بعمل آمد. بدنیال این موافقت تلاشها جهت اخذ مجوز از شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی آغاز شد که نهایتاً در دی ماه سال ۱۳۸۵ بدنبال سفر ریاست محترم جمهور ، جناب آقای دکتر احمدی نژاد و هیئت محترم دولت به استان خوزستان و بازدید وزیر محترم بهداشت ، جناب آقای دکتر لنکرانی از محل دانشکده موافقت ایجاد واحد بین المللی دانشگاه کسب و در تاریخ ۱۶/۱۰/۸۵ در یکصد و هفتادوهشتمین نشست شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی کشور تأسیس شعبه بین المللی در منطقه آزاد اروند مورد موافقت اصولی قرار گرفت.

پس از اخذ موافقت شورای گسترش ، دانشکده پرستاری‌ آبادان به نام واحد بین المللی خلیج فارس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تغییر عنوان داد.

و بر اساس ابلاغ مورخ ۷/۸/۸۶ مصوبه یکصد و هفتاد و هشتمین جلسه شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی با راه اندازی ۹ رشته کارشناسی ارشد ( پرستاری ، مامایی ، فیزیوتراپی ، تغذیه ، انگل شناسی ، علوم تشریح ، بیوشیمی ، فیزیولوژی و میکروبشناسی ) و ۴ رشته دکترای تخصصی (Ph.D) ( فیزیولوژی ، فارماکولوژی ، علوم تشریح ، میکروبیولوژی ) در واحد بین المللی خلیج فارس موافقت گردیده است.

جلب همکاری سازمان منطقه آزاد اروند ، تشکیل هیأت امنا واحد ، تعیین سرپرست واحد ، تشکیل کمیته های سه گانه پیگیری شامل کمیته آموزشی پژوهشی دانشجویی، کمیته فنی ،عمرانی و کمیته بودجه و تشکیلات ،عقد تفاهم نامه آموزشی با دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، انجام تغییرات ساختمانی در محل دانشکده پرستاری و طراحی وب سایت مربوطه و پذیرش دانشجو در رشته های دکترای حرفه ای (پزشکی ، داروسازی و دندانپزشکی ) از بهمن ۱۳۸۶ از مهمترین اقدامات انجام شده بوده است.

 
شماره تماس: ۰۶۳۱-۴۴۲۴۱۸۱-۲
آدرس: نشانی ساختمان مرکزی: آبادان- احمد آباد–خیابان موزه-پلاک ۱۱و۱۳ نشانی مجتمع آموزشی: آبادان- روبروی ترمینال فرودگاه بین المللی- ساختمان سابق دانشکده پرستاری

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.